Народні звичаї та обряди – це дзеркало великого Українського народу, його душі, життя, побуту. Вони віддзеркалюють в собі історію наших пращурів, приховують в собі те, що вже давно втрачено, чого немає в історичній документації про нашу первісну культуру, про світогляд наших пращурів, про віру, вірування.

Сьогодення із захватом перейняло традиції української щедрівки. Вона на українських землях виконувалась ще у дохристиянські часи. Співали про мальовничу природу, худобу та обов`язково пшеницю - як символ осідлого життя слов`ян. Вони вітали весну, яка пробудила життя після зими.

У селі Товста вже традиційним дійством стала щедрівка, яку протягом років здійснювали працівники школи. Ініціатором та організатором щедрувальної групи – завуч , Музика С.П., яка кожного року сама є активним учасником. Ось уже не один рік зуміла запалити своїм азартом інших вчителів та працівників школи. Адже в наш сучасний і важкий час дуже важко підняти і організувати зневірених людей. Але її ініціативу підтримав музичний керівник ,Харенко З.В. тоді ще працюючі працівники Товстівського НВК : Кульбабенко О.А.,Гуденко В.М.,Шаповал Т.К., Комольцева Н.А., Загорулько О.П., Комольцев С.П.,Карпенко А.О. Не відмовились від участі батьки ШаповалО.О.Гобонос О.П. ,яким запропонували подати хороший приклад учням. Бо, як уже знаємо спочатку зроби сам, щоб потім зробили діти. Все так і робили. Брали щедрувальники до свого гурту і Діда Мороза з Снігуронькою, адже вітали не тільки господарів, а й їхніх діток – наше майбутнє.

Вони ходили, як співається у пісні «Від хати до хати, Новий рік стрічати…». Коні із саньми, дзвіночками, кольоровими стрічками мчали селом та несли радість односельцям. Три роки новорічні вітання доносила односельцям щедрувальна група у складі працівників.

фото

А 2013 рік настав час спробувати учням. Як кажуть слід передавати уміння молодому поколінню. Світлана Петрівна разом з ПоєнкоЛ.О. продумали сюжет та підібрали цікаві вітання. Допомогу у підборі костюмів надала Комольцева Н.А. ,Новак О.В. Не стояв осторонь і працівник школи Горбонос О.І.,який допомагав у всьому .Маючи золоті руки, виготовив різдв’яну зірку, робив все необхідне для того аби дітям сподобалось, щоб і на наступний рік діти самі запропонували «А давайте, будемо щедрувати…» Ну головне, яка щедрівка без музичного інструмента, яким так вміло і вільно володіє Харенко З.В. Учні школи проявили не аби які акторські уміння. Приємно зазначити, що до вивчення традицій новорічних свят було залучено не тільки старшокласників, а й учнів початкової школи, а це, як відомо, згуртовує колектив, дає змогу проявити взаємоповагу, підтримку, відповідальність.

Щедрувальна група була різного віку - це і учні 10-11 класу Красіков М.М., Малахов С.В, Тадевосян Л.М Шаповал Ю.О.,Лашкул А.О., Гончарук Т.Т, учні 5,6,7,8 Поліщук Л.В., Педько І.О.., Чернишов О.О, Гобинко Д.П., які грали роль парубків і дівчат, та радували господарів своїм чудовим співом. Тефнанц А.А.,уміло зіграв роль цигана, який купував козу. Голуб О.С., показав себе у ролі лікаря,який лікував козу Тадевосян А.М., зіграла роль циганки,яка гадала і бажала дістатку .Всі по дорослому відповідально віднеслись до справи ,за яку взялись . Учень 3 класу Яровенко Д.В, грав роль котика , який випрошував сало. А який вертеп без кози? Так от козу зіграв учень 5 класу Шаповал С.О. Він грав свою роль так переконливо так правдиво, всі були в захваті, як коза уміло падала і танцювала. А роль діда і баби зіграли учні Осадчий М.М, Комольцева О.С. (учні 6,8 класів). Всі учні дуже старались, переживали, щоб сподобатись, щоб їх і на наступний рік запрошували. От так всі разом зробили приємне і собі , і жителям села.

Учасники щедрувальної групи своїми яскравими костюмами та дзвінкими голосами розповідали про багатство української землі, її щедрість, її добру вдачу. Приємно було бачити із яким захватом, запальним азартом та відповідальним трепетом перейняли цю традицію учні школи, діти поринули у барвистий світ щедрувальних пісень та промовок. Приємно було спостерігати із яким запалом вони обирали костюми, готували атрибути та обереги, які дарували господарям. Бачити дітей, у яких від власної праці горять очі і співають душі, це велика нагорода для їх попередників – щедрувальників.

Вітання від дітей лунали у стінах сільської ради, яких радо і щиросердно зустріла сільський голова Плахотня Г.Г. Щедрівники подарували їм капусту ,щоб в сільській раді не було пусто подарували їм часник їхнього дому оберіг, подарували їм горіх, щоб не робили гріх, щоб щасливим був цілий рік. Галина Григорівна всім подякувала, привітала щедрувальників з наступаючими святами та почастувала солодощами . Так як учасники щедрувальної групи це волонтери, які не забувають про свій обов’язок , привітали учасницю ВВв Федюк Антонину Андріївну, яка залишилась єдиною в селі . Вона проживає сама в будинку. Коли слухала вітання , по її щоках котились сльози радості. Вона дуже дякувалаі учням і вчителям ,за те ,що незабувають стареньких, одиноких. На знак подяки почастувала дітей солодощами та щирим словом.

Вітали жителів села біля центрального магазину, несли усмішку діткам дитячого садка, повернули піснею у минуле. /Files/images/Фото-0034.jpg

Завершили свою святкову ходу щедрувальники у стінах рідної школи, де привітали працівників закладу, батьків та гостей, що зібралися на свято Нового року. /Files/images/Фото-0038.jpg

І на сьогодні ми можемо із впевненістю сказати такі слова: «У селі Товста традиції народу невмирущі, вони квітнуть і живуть. Живуть у серцях старших поколінь і засіваються в душах прийдешніх. Вони живуть у слові, відлунюються у пісні і закріплюються життям. А доки ми пам’ятаємо і шануємо і бережемо минуле, у нас є майбутнє!»/Files/images/Фото-0026.jpg

Кiлькiсть переглядiв: 264

Коментарi